Kendini Onaran Beton

Belçika’ nın Ghent Üniversitesi’ de yürütülen çalışmalarda keşfedilen kendini onaran beton, güçlü emici özellikte polimer malzeme içeriyor. Olası kırılmalarda su içeri giriyor ve polimer malzeme şişiyor. Bu şişmeyle beraber daha fazla su içeri giremiyor ve kırılan bölge kapanmış oluyor. Bahsedilen polimer malzeme, beton harcının içine kapsüllenerek katılıyor.

Hollanda’nın Delft Teknoloji Üniversitesi’nde yürütülen çalışmalarda ise betonun kendi kendini onarmasını sağlayan başka bir madde keşfetmişler, Bakteriler. İlgili bakteriler betonun içerisinde yaşamaya elverişli ve hastalığa yol açmıyorlar. İnsanlara ve çevreye de zararları yok. Küçük bir kırılma olduğunda bakteriler betonu içeride tutuyor ve sızan suyla karıştırıyor. Kalsiyum karbonat da onarımı hızlandırarak çatlağı tamir ediyor.

Bu sistemlerin maliyeti başta belki yüksek gözükebilir ancak, küçük bir beton çatlağı en başından onarılırsa, büyük çapta hasarların getireceği birçok risk faktörü, bakım ve onarım masrafları en başından azaltılmış olur.

Bilim insanları çalışmanın devamında geçirgenlik ve dayanıklılık araştırmaları yapıyorlar. 

Bu tanıtım metninin yazılmasında yardımcı kaynak olarak Euronews’ in konuyla ilgili haberinden yararlanılmıştır.

 healcon.ugent.be