Örümcek İpeği Dayanıklılığında Lif!

Dünyanın en güçlü materyallerinden biri olan örümcek ipeğinin yapayını üretebilecek bilgi ve teknolojiye sahibiz artık. Örümcek ipeği, kıldan ince ve demirden çok daha sağlamdır. Üretebildiğimiz yapay versiyonu ise doğalı kadar güçlü olmasa da, doğalından daha esnek. Bu esneklik özelliği, yapay versiyonu, doğalı kadar dayanıklı kılıyor.

Aşağıda belirttiğimiz kaynak ise Münih Teknik Üniversitesi’ nin bir bağlantısı olsa da, çalışmalar birkaç farklı kurumda yürütülmüştür. Yapay örümcek ipeği üzerine çalışan diğer kurum ve bilim insanlarından genel anlamda bahsedildiği için sizlere bu kaynağı sunmayı tercih ettik.

Yapay örümcek ipeği üretimi insan ve hayvan bağırsağında bulunan bir bakteri sayesinde gerçekleştirilmiş. Kullanım alanı olarak henüz net bir fikir belirtilmemekle beraber kozmetik ve tekstil sektörlerinde denemeler yapılmaya başlanmış. Ayrıca implant kaplamasında da kullanabileceği düşünülüyor. Yani tıbbi alanda da kullanımı mümkün gözüküyor. Bir sonraki çalışma konusu olarak, fare hücreleri ve yapay örümcek ipeği bileştirilerek, kas lifi ve sinir dokusunu oluşturan hücrelerin üretimi amaçlanıyor.

Bu tanıtım metninin yazılmasında yardımcı kaynak olarak Euronews’ in konuyla ilgili haberinden yararlanılmıştır.

 tum.de