Raspberry Pi

40 Dolar!

Sanırım ilk defa bir yazının içinde fiyat bilgisini direkt olarak veriyoruz.

40 $’ a bilgisayar bilimine başlangıç… Raspberry Pi nedir? Biraz geveledikten sonra sıra buna gelecek.

Site, ilginizi çeken/ecek tasarımları sunmaktan çok, ilginizi çekse ne güzel olur dediğimiz ürünleri/projeleri sunmaya doğru evriliyor. Umarız bu adımımız sizi bizden uzaklaştırmaz. Tek isteğimiz güzel ürünler yaratabilmek için ilham ve bilgiye ulaşmanıza aracı olmak.

Hiç bir bilgi gereksiz değildir :)

Tablet projelerini düşünün.. Ufak bir anakartla başlayarak bilgisayar öğretmeyi hedefleyen insanlardan ne kadar geride olduğumuzu görelim.

Artık ingilizce bilmek yetmiyor, bilgisayarca bilmek gerekiyor :)

¨Eğitime gelene kadar düzeltilmesi gereken daha çok şey var! Onların refah seviyesi ile bizim ki bir mi? Ayrıca bir ton engel var…¨ diyorsanız, dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen ilk insanın işi çok mu kolaydı bir düşünün. Düşünün çünkü yaşamak için bazen sadece hayatta kalmak için bunu yapmalıyız. 

Nedir bu Raspberry Pi?

Birleşik Krallık’ ta aynı adlı vakfın, bilgisayar bilimi eğitimi için kar amacı gütmeden sunduğu çok yalın ve bir o kadar verimli bir bilgisayardır.

En son modeli olan Raspberry Pi B+,

– 4 USB

– 1 SD Card

– 1 HDMI

– 1 Ethernet

– 1 Kamera modülü

– Diğer geliştirme kitlerine bağlantı girişlerine sahiptir.

Ayrıca eski ekran/televizyonlara takabilmek için de giriş bulunmaktadır. Bu giriş aynı zamanda kulaklık ve mikrofon girişi olarak da kullanılabiliyor. Kablosuz bağlantıyı ise USB girişi kullanarak takacağınız bir Wi-Fi alıcısı ile elde edebilirsiniz. Pili yok ve micro USB şarj aletleriyle çalışıyor, her evde zaten olduğu için kutu içinden çıkmıyor.

RAM: 512 MB SDRAM @ 400 MHz

Depolama: Hafıza Kartı (Harici Disk, eğer güç desteği bir USB Hub tarafından sağlanırsa çalıştırıyor.)

Size bilgisayar çok çıplak geldiyse, kendisi için üretilmiş kutular ve ekran hariç diğer elemanların bulunduğu bir paket satışı da bulunmaktadır.

İşletim sistemi olarak ise Windows ya da MacOS değil Linux dağıtımları kullanılabilmektedir. Linux dağıtımı kullanmak sizi bu bilimi öğrenmeye ve üretmeye sürükleyen durumun tam da kendisi. Klavye, mause, ekran, ethernet kablosu, işletim sistemi yüklü hafıza kartını taktıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. İşletim sistemini için vakfın/ürünün sitesinden istediğiniz bir tanesini seçip indirebilirsiniz. Açma-kapama butonu bulunmamaktadır, şarj aletini taktığınız gibi açılır. 

¨Ben öğrenmek ve bu alanda üretimde bulunmak istemiyorum¨ diyorsanız, yine de kullanabilirsiniz ancak çok kısıtlı olur.

Raspberry Pi’ ın esas amacı; vakfın kendisinin ya da diğer girişimcilerin sunduğu geliştirme kitleri, sensörler ve aklınıza gelebilecek diğer bütün elemanlarla programlayarak fikrinizin bir prototipini ortaya koymak ya da genç bir bireye hali hazırda kullanımda olan teknolojik cihazların ilkel versiyonlarını yapmasına olanak sağlayarak öğretim ve ilham vermektir.

Nasıl ilham verecekmiş bu cihaz ?

Steve Jobs’ un 17 yaşında bir düdük sayesinde kıtalar arası ve ücretsiz bir şekilde Papa’ yı aradığı andaki heyecanını bir düşünün… 21’inde Apple’ ı kurdu.. 10-15 yaşındaki bir çocuk, biraz sizin, biraz bilgisayar öğretmenlerinin yardımıyla odasına ışık sensörü yaparsa bu kesinlikle onun hayatına etki eder. Öğretmenler demişken, vakfın Picademy adında öğretmenler için düzenlediği eğitim programı bulunmaktadır. ¨Ama Birleşik Krallık’ ta, Türkiye’ de değil tabii…¨ diye gözlerinizi yuvarlayıp yine çözüm aramaktan kaçıyorsanız, sizin için bir varsayımımız var; Raspberry Pi’ ın Türkiye’ deki satıcısı, Birleşik Krallık’ taki vakfın kurucusu ile sınıf arkadaşıymış. Belki bir gün Türkiye’ de de geniş bir dağıtım planıyla beraber eğitim programları da düzenlerler.

Neyse ¨Ben çocuğuma/kardeşime yardım ederim ya da edecek birilerini bulabilirim¨ diyorsanız, vakıf size bir çok kaynak sunmaktadır. Bu kaynaklar 3 başlıkta gruplanmış; öğretenler için, öğrenenler için ve uygulayanlar için. Ders düzeni, örnek projeler, programlama dilleri üzerine dökümanlar.. Bir diğer yardımcı kaynak olarak The MagPi adlı dergiyi kullanılabilirsiniz. Aynı zamanda vakfa ve üretime katkıda bulunmuş olursunuz.

Prototip konusunu hemen atlamayalım, aklınıza gelen bir fikri denemek için tonlarca para harcamanıza gerek yok artık. Bu bilgisayarın 40 $ olması ihtiyacınız olan diğer ürünleri de ucuza bulabilirsiniz demektir. Fikrinizi de zamanla büyüteceğiniz için muhteşem bir programcı ekip için gereken paraları da düşünmenize gerek yok. 

Denemek için pahalı değil.

Son Not: Dünya dışından yaratıkların geldiğini ve bütün bilgisayarlarımızı aldıklarını düşünün. Bu durumda su dahi içemezsiniz. Eskiden nasıl yaşıyorlarmış diye aklınızdan bile geçirmeyin. Tek bir argüman bu düşünceyi defeder: Dünya Nüfusundaki Değişim.

raspberrypi.org